3. havaalanı metro inşaatı

3. havaalanı metro ne zaman açılacak? Yeni havaalanı metrosu hangi tarihte hizmete alınacak? 3. havalimanı metro ulaşımı nasıl olacak?

3. havaalanı için açılış tarihi 29 Ekim 2018 olarak çok önceden lanse edildi. Büyük ölçüde tamamlanmış durumda olan 3. havalimanı için en önemli ulaşım yolu metro. Peki metro ne zaman devreye alınacak?

Tamamlandığında 200 milyon yolcu kapsitesine sahip olacak olan 3. havalimanı 29 Ekim’de resmen açılacak. 3. havalimanına geri sayım başlamışken en çok merak edilen soru ”havalimanına ulaşım nasıl sağlanacak?” oluyor.

200 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak ve 10 milyar 247 milyon Euro’ya mal olacak olan 3. havalimanı için geri sayım başladı. İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk etabı 29 Ekim’de açıldığında dünya havacılığının merkezi olacak.

3. havaalanı tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden meydana gelecek.

Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği İstanbul Yeni Havalimanı’nda açılış tarihi yaklaştıkça ulaşımın nasıl sağlanacağı merak ediliyor. Türkiye’nin en önemli mega projeleri arasında sayılan 3. havalimanı metrosunda son durum ve metro güzergahı merak ediliyor. Peki, 3. havalimanı metro güzergahı nasıl olacak?

3. Havaalanı Metro Ne Zaman Açılacak?

İstanbul Yeni havalimanını şehir merkezine bağlayacak olan metro hattında inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ulaşımda vatandaşlara konfor ve rahatlık getirecek projeler arasında gösterilen Gayrettepe – 3. Havalimanı Metro Hattı inşaatının 2019 yılının sonunda tamamlanıp hizmete açılması planlanıyor.

İnşaat bittiğinde 37,10 kilometre uzunluğundaki 3. havalimanı metrosu Gayrettepe – Kemerburgaz – Yeni Havalimanı Metro Hattı, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüpsultan ve Arnavutköy ilçelerine hizmet verecek şekilde planlandı. Yeni metro ile saatte tek yönde 70 bin yolcu taşınabilecek.

3. Havaalanı Metro Güzergahı

1. Gayrettepe
2. Kağıthane
3. Hasdal
4. Kemerburgaz
5. Göktürk
6. İhsaniye
7. Yeni Havalimanı 1
8. Yeni Havalimanı 2
9. Yeni Havalimanı 3

Hangi Hatlarla Entegre Olacak?

Gayrettepe – 3. Havalimanı Metro Hattı, Yenikapı – Hacıosman Metro Hattı ile Gayrettepe’de, Hızlı Tren ile Havalimanı’nda, Sultangazi – Arnavutköy Hattı ile Arnavutköy’de, Kirazlı – Metrokent – Kayaşehir Metro Hattı ile Kayaşehir’de, Bakırköy – Kirazlı – Olimpiyatköy Metro Hattı ile Olimpiyatköy’de, Kayaşehir – Başakşehir -Olimpiyatköy Tramvayı ile Olimpiyatköy’de, Kirazlı – Halkalı Metro Hattı ile Halkalı’da,  Marmaray  Projesi ile Halkalı’da entegre olacak.

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplam: 2 Ortalama: 3]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir