Şehir Hastanesi Yapımı İçin Arsa Talebi!

Sağlık Bakanı Demircan: Şehir merkezlerinde şehir hastanesi yapacak alan bulamıyoruz

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, yeni şehir hastanesi yapımı için arsa talebinde bulundu.

Şehir merkezlerinde hastane yapabilecek alan bulamadıklarını kaydeden Demircan şehir hastaneleri için “Bu hastaneleri 60-70 yıl kullanmak istiyoruz. Yetmediği yerde yandaki arazileri de kullanmak istiyoruz” diye konuştu.

Merkezde bulamıyoruz

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki gün Sağlık Bakanlığı’yla bağlı kuruluşlarının 2018 bütçeleri görüşülerek kabul edildi. Soruları yanıtlayan Bakan Demircan şunları söyledi: “Şehir merkezinde hastane yapacak arsa bulamıyoruz. Eski hastanelerimizde hem dar mekanlarda yapılmış hastaneler hem süresi içerisinde ekleme yapılmış. Arsa alanları iyice sıkışmış. Ankara Sıhhiye bölgesinde hastaneler yığılmış. Mekanlar eski model koğuş tipi odalara sahipler. Hastaneleri yenilerken arsaları geniş olan yerlerde yaparak çözüm arıyoruz. Nüfus artışı olursa yanındaki boş arsaya eklemeler yaparak bu sorunu çözelim istiyoruz.”

İmar planlarında yer almalı

Bakan Demircan, şöyle devam etti: “Eskileri yıkacağız. Hastaneler zaten yıkılması gereken noktada. Bunların sahibi millet. Hastane, yeşil alan ya da eğitimin ihtiyacına göre değerlendirir. Örneğin İstanbul’a 7 hastane yapılması gerekiyor. Gönül istiyor ki şehrin merkezinde hiçbir yere uğramayalım ama bu seferde şehrin dışına gidiyoruz. Ben belediyelere bir kanun teklifi olarak bu sorumluluğun yüklenmesinden yanayım. Şehirlerde eğitime, sağlığa imar planlarında yer ayırma zorunluluğunu getirmek lazım.

 

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir